Süper Yöntemler Çilek Nasıl Saklanır Saklama Yöntemi

Süper Yöntemler Çilek Nasıl Saklanır Saklama Yöntemi

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere çilek nasıl saklanır çileği saklamanın en iyi yöntemleri nelerdir hakkında bilgiler vereceğiz sizler de çilek saklama nasıl yapılır hakkında bilgiler öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Yıkamayın

İlk önce çileği yıkamadan saklamak en iyi yöntemler arasında yer aldıgını bilmenizi istiyoruz.

Hijyen

Algığınız çilekleri ilk önce kirli metaryellerden arındırmak gerekmektedir. Çürük, sararmış, toprak vs gibi metaryeller çilekten arındırılmalıdır.

Saklama Kapları

Çilekleri saklayacağınız kaplar hiç hava almayan çıt çıtlı poşetler veya contalı kaplar olmalıdır.

Sirke Mucizesi

Çilekleri yıkayacağınız kabın içerisine bir miktar elma sirkesi koyup 10-15 dakika bekletin. Daha sonra çilekleri tek tek silip, kapaklı bir kutuda bekletebilirsiniz. Bu sayede çilekler 3-4 gün daha tazeliğini koruyacaktır.

Sebze Kurutma Aparatı

Yeşillikleri yıkayıp kuruttuğumuz plastik sebze kurutuculardan yararlanabiliriz. Yıkanmış çilekleri içine koyup bir kaç kez çevirdiğinizde kurumasını sağlayabilirsiniz.

Dondurucu

Çilekleri bir yıl boyunca buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede kış aylarında tatlılarda, pastalarda, meyve pürelerinde gönül rahatlığıyla kullana bilirsiniz.
Çilekleri güzelce yıkayıp, yeşil kısımlarını kesip buzdolabı poşetlerine veya çıtçıtlı poşetlere koyup üst üste gelmeyecek şekilde dizmeniz gerekecektir. Çünkü çilek çok çabuk ezilen bir meyvedir. Ve bu yöntemle daha sonra kullanılması kolay olacaktır.
Çilekleri bütün halinde saklamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz püre halinde saklayabilirsiniz. Bu sayede, keklerde, dondurmalarda, sütlü tatlılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir