TÜM BİLGİLER T.C Adalet Bakanı Görevleri Nelerdir

TÜM BİLGİLER T.C Adalet Bakanı Görevleri Nelerdir

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizler için Türkiye Cumhuriyeti adalet bakanlığı ve adalet bakanının görevleri, neler yaptığı hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Sizler de Adalet Bakanı ne iş yapar yetki alanları nelerdir hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Adalet Bakanlığının görev ve yetkileri şunlardır:

 1. Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açmak ve teşkilatlandırmak, ceza infaz kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlamak. kurmak ve idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yapmak ve geliştirmek.
 2. Bir mahkemenin kaldırılması veya yargı çevresinin değiştirilmesi konularında Hakimler ve Savcılar Kuruluna teklifte bulunmak.
 3. Kamu davasının açılması ile ilgili olarak mevzuatla Adalet Bakanına verilen yetkinin kullanılması ile ilgili çalışma ve işlemleri yapmak.
 4. Adli sicilin tutulması ile ilgili hizmetleri yürütmek.
 5. Adalet hizmetlerine ilişkin konularda, yabancı ülkelerle ilgili işlemleri yerine getirmek.
 6. Adalet hizmetleriyle ilgili konularda, gerekli araştırmalar ve mevzuat hazırlıklarını yapmak ve görüş bildirmek.
 7. Bakanlıklarca hazırlanan mevzuat taslaklarının Türk hukuk sistemine ve mevzuat tekniğine uygunluğunu incelemek ve bu konularda görüş bildirmek.
 8. İlgili mevzuat hükümleri uyarınca infaz işlerini düzenlemek.
 9. İcra ve iflas daireleri vasıtasıyla, icra ve iflas iş ve işlemlerini yürütmek.
 10. Görev alanıyla ilgili olarak uygulamayı takip etmek ve ortaya çıkan sorunların nedenlerini araştırarak çözüm önerileri geliştirmek.
 11. Ulusal veya uluslararası düzeyde bilimsel toplantılar düzenlemek, bu nitelikteki çalışmaları teşvik etmek ve desteklemek.
 12. Görev alanıyla ilgili kamu ya da özel kurum veya kuruluşlarla iş birliği yapmak.
 13. Kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilen diğer görevleri yapmak.

2 comments / Add your comment below

 1. Sayın bakanım benim oğlum 2 yıla yakındır tutukludur.Oğlumu babası ve ben şikayet ederek cezaevine aldırdık.Oğlum esnaftı arkadaş kurbanı oldu uyuşturucu kullanmaya başladı tedavisi için çok uğraştık malesef başarılı olamadık. Gözümüzün önünde ölecek diye şikayetçi olup tutuklanması için elimizden geleni yaptık. 2 yıldır tutuklu 4 ay sincanda kaldı 2019 nisan ayında giresuna gönderildi. Ben bir anneyim babası yüzde 60 engelli bende diğer oğlumun çocuğuna bakıyorum 6 yıldır anne baba ayrı malesef .Oğlum için birkaç kez sevk yazmasını istedim dediğim gibi ben bir anneyim oğlumu çok özledim yanına gidemiyorum ve şikayetçi olduğum için çok vijdan azabı çekiyorum ama çok çaresiz kalmıştım .Sizden ALLAH rızası için bir büyüklük gösterip sevkini ANKARA yakınlarına aldırmasında yardımcı olmanızı rica ediyorum.cezası neredeyse 15 yılın üzerinde tam emin olamıyorum daha istinafta bekleyen dosyaları var. yalvarırım size bana yardımcı olunuz . saygılar sunarım. İnşallah bu mesajımı görür okur vr bana yardımcı olursunuz . saygılarımla.

 2. Sayın bakanım bugün 1nolu L tipi kapali ceza evi maltepe istanbuldan aradılar oğlum 7senedir yatıyor koronaya yakalandı dediler sağlığından
  Endişeliyiz bize yardımcı olun allah rızası için ismi mehmet adıyakşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir